عمارت شهرداری رشت

از اولین ساختمان های ویژه ی شهرداری در ایران می باشد. ساختمان زیبای شهرداری از لحاظ معماری با دیگر ساختمان های تاریخی دیگری که دیده اید فرق می کند زیرا این عمارت که بین سال‌های ۱۲۸۶ تا ۱۳۰۵ خورشیدی به دستور ادارهٔ بلدیه رشت، در ضلع غربی میدان شهرداری در شهر رشت بنا شده، با الهام از معماری سن پترزبورگ توسط آرتم سرداراف معمار ارمنی-آلمانی مقیم رشت ساخته شده و از آن زمان تاکنون به عنوان ساختمان شهرداری رشت مورد استفاده قرار گرفته‌است.  نماد شهر رشت، میدان شهرداری است.

 

 

 

بازار رشت

 

بازار رشت (گیلکی: رشت بازار) بزرگ‌ترین بازار روباز کشور است که در مرکز شهر رشت و در منطقه ۲ شهرداری این شهر واقع شده و مرکز تمامی فعالیت‌های بازرگانی استان گیلان به حساب می‌آید. روزانه هزاران نفر از ساکنان شهرها و روستاهای استان گیلان و استان‌های مجاور، برای داد و ستد در این بازار حضور می یابند واین بازار برای گردشگران نیز همواره جذاب و دیدنی بوده است.

 

 

 

 

روستای سقالکسار

روستای سقالکسار واقع در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و بین راه آقاسید شریف تا جیرده قراردارد. آب دریاچه از ریزش های جوی و چشمه ساران منطقه تامین میشود. ارتفاع دریاچه از سطح دریا ۶۴ متر، طول دریاچه در حدود ۶۰۰ متر و عرض آن ۵۰۰ متر است. واژه سقالکسار به معنای محل آب خوردن پرندگان است. در گذشته پرندگانی مانند لک و سار به این روستا می آمدند و از چشمه ی موجود در آن آب می خوردند به همین خاطر این روستا سقالکسار نامیده شده است. اطراف این دریاچه زیبا را جنگل های فراوان فرا گرفته است و درختان جنگل اطراف این دریاچه در فصول مختلف زیبایی دریاچه را چندین برابر می کند.

 

 

موزه میراث روستایی


این موزه که در نوع خود در آسیای مرکزی منحصربه‌ فرد می‌باشد، با هدف پاسداشت و حفظ میراث مادی و معنوی مردم سرزمین گیلان طراحی و با حمایت مادی و معنوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شروع به فعالیت نمود. در ساخت این موزه علاوه بر شناسایی، واچینی و دوباره‌چینی گونه‌های مختلف معماری روستایی، به میراث معنوی گیلان نیز توجه خاصی شده است، تا آنجا که در انتقال بناها به موزه تلاش شده نه تنها اصالت کالبد بنا، بلکه روح حاکم بر آن نیز حفظ و منتقل شود. موزه میراث روستایی، اولین اکوموزه ایران، به شما فرصت آشنایی با معماری، فرهنگ و آداب و رسوم مردم خطه گیلان را می دهد.

 

آخرین بروز رسانی : 16 مرداد 1400